دستگاه فتوکپی

زیراکس-wc5645

دستگاه فتوکپی

دستگاه فتوکپی دستگاهی است.دستگاه فتوکپی که از سند و یا تصاویر بصری بر روی کاغذ کپی تهیه می‌کند. اکثر ماشین‌های کپی امروزی از روش الکتروفتوگرافی استفاده می‌کنند. فتوکپی به طور گسترده در تجارت، دولت و تحصیل استفاده می‌شود.

اصول کپی گرفتن با دستگاه فتوکپی

اصول گرفتن کپی با چندین قدم پایه شروع می گردد.

مرحله اول

باز کردن درپوش دستگاه فتوکپی قرار دادن مستندات از طرف نوشته های آن بر روی شیشه انتخاب گزینه هایی کی می خواهیم کپی انجام شود. (تعداد صفحات ، اندازه ، روشنی یا تاریکی)

فشردن کلید Start

کاری که در این مرحله رخ می دهد شگفت انگیز است. در بطن آن دستگاه کپی به خاطر یک اصل فیزیکی کار میکند. بارهای غیر هم نام یکدیگر را می ربایند.

درام

درون دستگاه فتوکپی درام(drum)ی موجود است. که تا اندازه زیادی مانند بادکنک عمل می کند. شما می توانید. ان را با نوعی الکتریسیته ساکن شارژ می شود.

تونر

همچنین درون دستگاه فتوکپی پودر سیاه رنگ بسیار ظریفی به نام تونر موجود است. درام(drum)ی که با الکتریسیته ساکن شارژ می شود. می تواند ذرات تونر را جذب کند.

موارد مهم مربوط به درام

در اینجا بهتر است شما را با برخی نکات مهم مربوط به درام آشنا کنیم:

کپی با استفاده از نور

درام(drum) می تواند به صورت انتخابی شارژ شود. در نتیجه فقط قسمتهایی از آن تونر را جذب می کند. در دستگاه فتوکپی شما تصویری با الکتریسیته ساکن روی سطح درام(drum) ایجاد می کنید. جایی که کاغذ اصلی سیاه است بر روی درام(drum) الکتریسیته ساکن ایجاد اما جایی که سفید است ایجاد نمی کند. چیزی که شما می خواهید این است که بخش سفید کاغذ پودر تونر را جذب نکند.برای انجام اینکار دستگاه فتوکپی از نور استفاده می کند. و به این خاطر است که به آن دستگاه قتوکپی می گویند.(کپی با استفاده از نور)

شارژ با الکتریسیته ساکن

به طریقی تونر باید به سطح درام(drum) و از آنجا به سطح کاغذ انتقال یابد. درام(drum) به صورت انتخابی کاغذ را جذب می کند. آنگاه سطح کاغذ با الکتریسیته ساکن شارژ می شود و تونر از سطح درام(drum) به سطح خود می کشد.

تاثیر دما بر تونر

تونر به دما حساس است و در نتیجه هنگامی که ذرات نرم تونر از درام(drum) جدا می شوند با استفاده از گرما به سطح کاغذ می چسبند.

 

درام(drum) یا تسمه از مواد هادی نور ساخته می شوند.

در این بخش مراحل ایجاد یک فتوکپی را شرح می دهیم.

اول

سطح درام(drum) شارژ می شود.

دوم

باریکه نور شدیدی از کاغذی که روی شیشه دستگاه فتوکپی قرار داده شده است عبور می کند. نور از قسمت های سفید کاغذ منعکس شده و با سطح درام(drum) زیر آن تماس برقرار می کند.

سوم

هنگامی که فوتون های نور با سطح درام(drum) برخورد می کند الکترون ها از اتم های حساس به نور درام جدا شده و سطح مثبت بالایی را خنثی می کند(ناحیه شارژ شده). نواحی تیره سطح کاغذ(مانند متن و تصاویر) نور را به سطح درام(drum) منعکس نمیکند و در نتیجه نواحی با بار مثبت روی درام(drum) باقی می ماند.

چهارم

آنگاه رنگینه های تیره که با بار منفی شارژ شده اند(تونر) در سطح درام پخش می شوند و این ذرات رنگینه به بارهای مثبتی که روی درام باقی مانده اند می چسبند.

پنجم

آنگاه صفحه کاعذی که با بار مثبت شارژ شده است از سطح درام عبور می کند. که در نتیجه آن ذرات تونر از سطح درام به روی کاغذ جذب می شوند.

ششم

در این مرحله کاغذ گرم می شود. تا ذرات تونر را با سطح کاغذ بیامیزد. هنگامی که دستگاه فتوکپی به صفحه کاغذی که روی شیشه دستگاه قرار دارد. نور می تاباند. الگویی از محتویات صفحه بر روی سطح درام(drum) زیر آن که با بار مثبت شارژ شده است .حک می شود. نوری که از سطوح خالی کاغد منعکس می شود بارها مثبت را که سطح درام را پوشانده اند. خنثی می کند این کار باعث می شود. تا تنها نواحی تیره کاغذ که نور را منعکس نکرده اند. در سطح درام باقی بماند. این بارهای مثبت ذرات تونر را که بار منفی دارند. جذب می کنند سپس ذرات تونر به سطح کاغذ سفید انتقال یافته و با آن می آمیزند.

درون دستگاه فتوکپی

اگر شما دستگاه فتوکپی را از هم جدا کنید. با انبوهی از قطعات مواجه می شوید. با این حال روند فتوکپی گرفتن تنها بر عهده چندین قطعه کلیدی می باشد:

۱) درام(drum) گیرنده نور(یا تسمه)
۲) دسته ای از سیم ها
۳) لامپ و عدسی ها
۴) تونر
۵) Fuser

جهت کسب اطلاعات کافی در مورد  دستگاه فتوکپی و چاپ  کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.