فتوکپی

فتوکپی رنگی

فتوکپی

فتوکپی یکی از مهم ترین و اصلی ترین وسایل در مراکز کاری مختلف است که در انواع مختلف جوهر افشان و لیزری، اداری و رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه باید دارای ویژگی های کاربردی مناسب و قابل قبول برای رفع نیازهای کاری شما باشد.

دستگاه فتوکپی

دستگاه فتوکپی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین وسایل مورد استفاده در ادارات، دفاتر فنی مهندسی، مدارس، دانشگاه ها، دفاتر چاپ و نشر و غیره است. این دستگاه دارای فاکتورها و ویژگی های مهمی است که قبل از خرید و انتخاب باید با آن ها آشنا شده و با نیازهای خود در محیط کار مقایسه کنید.

کیفیت و سرعت چاپ

دو فاکتور بسیار مهم در دستگاه های فتوکپی کیفیت و سرعت چاپ می باشد. هر دستگاه چاپ می تواند در هر دقیقه تعدا مشخصی برگه را با کیفیت خاصی چاپ کند. کیفیت چاپ بر اساس تعداد واحدهای سازنده تصویر سنجیده می شود. هرچه تعداد این واحدها بیشتر باشد، کیفیت نسخه های چاپی نیز بیشتر خواهد شد.

کیفیت چاپ در مقادیر مختلف ۶۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۴۰۰ دی پی آی بوده که شما می توانید بر اساس کیفیت مورد نظر خود دستگاه مناسب خود را انتخاب کنید. سرعت چاپ در دستگاه کپی نیز مقادیر مختلفی از حدود ۱۰ تا ۱۰۰ برگ در دقیقه می باشد.

امکانات جانبی

امکانات جانبی از دیگر ویژگی های دستگاه فتوکپی است که سرعت و کیفیت کار را چندین برابر افزایش می دهد. بسیاری از دستگاه های کپی به شما امکان چاپ دو طرفه را داده و سرعت کار را چندین برابر می کنند. ویژگی ذخیره خودکار ADF به شما این امکان را می دهد که تنها با یک بار استفاده از نسخه اصلی تا چندین برگه را چاپ کنید.

لارج باکسر

لارج باکسر باعث می شود در صورت نیاز تعداد برگه های قرار داده شده در دستگاه را تا چندین برابر و مقدار ماکسیمم افزایش دهید. سورتر به شما کمک می کند برگه های چاپ شده را به راحتی دسته بندی کرده و مورد استفاده قرار دهید.

فینیشر

فینیشر مورد استفاده در بسیاری از دستگاه های کپی به شما این قابلیت را می دهد که بتوانید برگه های چاپ شده را اندازه های مختلف جزوات و دفترچه های مختلف درآورده و از آن ها استفاده کنید.

راههای ارتباطی

راه های ارتباطی از دیگر فاکتورهای انتخاب دستگاه کپی است که به شما این امکان را می دهد به روش های مختلف کابل USB، کابل شبکه یا اتصال با موبایل به صورت مستقیم و غیر مستقیم به تبادل اطلاعات بپردازید. فاکتورهای امنیتی در دستگاه های فتوکپی باعث می شود تنها افراد خاصی بتوانند از دستگاه استفاده کنند.

خرید دستگاه

خرید دستگاه کپی برای دفتر کاری شما را امری اجتناب ناپذیر و حتمی است که در زمان مناسب باید نسبت به خرید آن اقدام کنید. خرید دستگاه فتوکپی را می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین انجام دهید. هرکدام از روش های فوق دارای مزایای مخصوص به خود هستند.

خرید اینترنتی

در خرید آنلاین شما نیازی به حضور فیزیکی در فروشگاه ندارید و در هر زمان و هر مکانی می توانید اقدام به خرید کنید. در خرید آنلاین شما می توانید در یک زمان کوتاه از چندین فروشگاه دیدن کرده، دستگاه های چاپ مختلف را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

فروشگاه معتبر

مساله مهم هنگام خرید دستگاه های کپی انتخاب مناسب فروشگاه است. در حال حاضر فروشگاه های بسیاری ممکن است عرضه کننده دستگاه های چاپ باشند. برای اطمینان از انتخاب حتما فروشگاهی را درنظر بگیرید که دارای دستگاه های چاپ بسیاری در انواع و برندهای مختلف باشد. این مساله تا حد زیادی نشان دهنده آن است که فروشگاه وارد کننده دستگاه های فتوکپی می باشد.

نوع دستگاه

شما می توانید خرید دستگاه فتوکپی مورد نظر خود را به صورت استوک، بازسازی شده و یا آکبند انجام دهید. بنابراین بهتر است فروشگاهی را انتخاب کنید که دست شما را برای خرید باز بگذارد.

گارانتی و ضمانتنامه

خرید دستگاه کپی را همراه با گارانتی و ضمانت نامه انجام دهید. شرایط فعلی به گونه ای است که متاسفانه تعداد دستگاه ها و وسایل تقلبی و غیر اصل در بازار بسیار زیادی می باشد. دستگاه های فتوکپی نیز از این زمینه مستثنی نیستند. بنابراین حتما هنگام خرید دستگاه هایی همراه با گارانتی تهیه کنید تا خیالتان بابت اصل بودن آن ها آسوده باشد.

قیمت دستگاه

قیمت دستگاه فتوکپی با درنظر گرفتن فاکتورهای مختلفی درنظر گرفته می شود. مهم ترین فاکتور تعیین کننده هزینه دستگاه فتوکپی استوک، بازسازی شده و یا آکبند بودن دستگاه است. در میان انواع ذکر شده بدون شک دستگاه های آکبند با توجه به نو بودن بیشترین قیمت را داشته و دستگاه های استوک کم ترین قیمت را دارند. در واقع شما می توانید یک دستگاه کپی در یک مدل را با قیمتی حدود نصف قیمت آکبند خریداری کنید.

کاربری دستگاه

مساله مهم دیگر که بر قیمت دستگاه فتوکپی تاثیر گذار است، نوع دستگاه از نظر کاربری می باشد. دستگاه های فتوکپی در دو نوع دستگاه اداری و رومیزی ساخته شده اند. دستگاه های اداری قیمتی بسیار بیشتر از دستگاه های رومیزی دارند.

قیمت دستگاه کپی همراه با گارانتی و ضمانت نامه معمولا کمی از قیمت آن بدون ضمانت نامه بیشتر است. اما بهتر است با صرف هزینه بیشتر با اطمینان بیشتری دستگاه اصل و اورجینال خریداری کنید.

فاکتورهای جانبی

فاکتورهای جانبی مساله مهم دیگری است که بر قیمت دستگاه فتوکپی در انواع مختلف تاثیر می گذارد. این فاکتورهای جانبی شامل موارد مختلفی مانند سورتر، فینیشر، لارج باکسر و یا ذخیره خودکار ADF می باشد. شما با توجه به نیازهای کاری خود انتخاب می کنید که کدام قابلیت مورد استفاده شما بوده و هنگام سفارش دستگاه فتوکپی آن ها را سفارش می دهید.

سال ساخت

هرچه سال ساخت دستگاه های کپی کم تر بوده و دستگاه طول عمر پایین تری داشته باشد، قیمت دستگاه بیشتر است. این مساله بیشتر در مورد دستگاه های استوک مورد نظر می باشد. هرچه دستگاه عمر بیشتری داشته باشد، بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و هزینه کم تری دارد.

تکنولوژی

نوع تکنولوژی چاپ نیز فاکتور موثر دیگر بر قیمت دستگاه کپی می باشد. به طور معمول دستگاه های چاپ لیزری دارای قیمت بیشتری نسبت به دستگاه های جوهرافشان هستند.

چند منظوره یا تک کاره

چند منظوره یا تک کرابرده بودن فاکتور مهم دیگری است که بر قیمت دستگاه های کپی مختلف تاثیرگذار است. دستگاه های چند منظوره با توجه به تعداد کاربردهای پرینت، کپی، اسکن و یا فکسی که دارند، دارای قیمت بیشتری نسبت به دستگاه های چند منظوره هستند.

معمولا دستگاه های کپی رنگی نیز قیمتی بیشتر از دستگاه های کپی سیاه و سفید دارند.

انواع دستگاه

انواع دستگاه فتوکپی را می توان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد. یکی از جنبه های تقسیم بندی تکنولوژی چاپ می باشد. دستگاه های کپی مختلف دارای دو تکنولوژی چاپ مختلف لیزری و جوهرافشان می باشند.

لیزری

دستگاه های لیزری کیفیت چاپ بالاتری برای چاپ متون داشته و بهتر است آن را برای ادارات مختلف خریداری کنید. این دستگاه ها دارای قیمت بیشتری نسبت به دستگاه های جوهر افشان هستند اما طول عمر بالاتری داشته و اگر ماه ها مورد استفاده قرار نگیرند، باز هم کارایی و کیفیت خود را حفظ می کنند. دستگاه های جوهر افشان معمولا برای چاپ تصاویر در آتلیه های عکاسی و یا دستگاه های خانگی مناسب هستند.

ایستاده یا رومیزی

انواع دستگاه کپی از نظر کاربرد نیز به دو نوع اداری یا ایستاده و خانگی یا رومیزی تقسیم می شوند. دستگاه های اداری دستگاه های بسیار بزرگ و سنگین هستند. که دارای سرعت و کیفیت چاپ بسیار بالاتری نسبت به دستگاه های رومیزی هستند. این دستگاه ها در ادارات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه های کپی رومیزی یا خانگی دستگاه های کوچک با کاربری و ویژگی های محدود و کم تری هستند. که سرعت و کیفیت چاپ آن ها در مقایسه با دستگاه های اداری کم تر است.

چند کاره یا تک کاره

انواع دستگاه فتوکپی از لحاظ تعداد کاربری نیز به دو نوع تک کاربرده و چند منظوره تقسیم بندی می شود. همانطور که از نام آن ها پیداست. دستگاه های کپی تک منظوره تنها قابلیت انجام کارهای کپی را داشته و توانایی انجام کارهای دیگر را ندارند. اما دستگاه های کپی چند منظوره ممکن است قابلیت پرینت، اسکن و یا حتی فکس را نیز داشته باشند.

فروش دستگاه

فروش دستگاه فتوکپی را می توانید به صورت حضوری و یا آنلاین انجام دهید. شما می توانید انواع مختلف دستگاه های چاپ در برندها و انواع مختلف را از کشورهای تولید کننده به صورت مستقیم و یا کشورهای اروپایی به صورت استوک وارد کرده و اقدام به فروش کنید. فروش دستگاه کپی را همچنین می توانید. به صورت جداگانه و یا در فروشگاه لوازم اداری انجام دهید.

دستگاه فتوکپی آکبند

دستگاه فتوکپی آکبند بهترین دستگاه کپی است که می توانید. آن را برای محل کار یا منزل خود تهیه کنید. این دستگاه ها، دستگاه های نویی هستند. که به صورت مستقیم به کشور وارد شده و بالاترین کیفیت و البته بیشترین قیمت را دارند. تمامی مدل ها و برندهای مختلف دستگاه های کپی دارای نوع استوک بوده و در صورتی که شما محدودیت مالی ندارید، خرید این نوع مناسب ترین انتخاب برای شما می باشد.

دستگاه بازسازی شده

دستگاه فتوکپی بازسازی شده نوع دیگری از دستگاه های چاپ است. که قیمت آن از دستگاه های استوک بیشتر و از دستگاه های اکبند کم تر است. این دستگاه ها معمولا دستگاه هایی هستند. که پس از عرضه به بازار و یا در تست اولیه دارای نقص فنی در یکی از قطعات شده و مجددا به کارخانه سازنده مرجوع شده اند. دستگاه مرجوعی مجددا مورد بازسازی و تعویض قطعه قرار گرفته و به عنوان دستگاه فتوکپی بازسازی شده به بازار عرضه می شود.

همچنین این دستگاه ها ممکن است دستگاه های کارکرده و دست دومی باشند که یک یا چند قطعه داخلی آن ها با نوع جدید تعویض شده تا طول عمر و کیفیت دستگاه چاپ افزایش پیدا کند.

دستگاه فتوکپی استوک

دستگاه فتوکپی استوک دستگاه های کارکرده یا دست دوم هستند. که بعد از چند سال استفاده در کشورهای معمولا اروپایی به آسیا صادر می شود. یکی از اصلی ترین این علت ها آن است. که در کشورهای اروپایی با عرضه مدل های جدید معمولا خدمات پس از فروش و قطعات داخلی مدل های قدیمی محدود شده و شرکت ها مجبور به فروش دستگاه های چاپ قدیمی خود و خرید دستگاه های جدید می شوند.

بنابراین به این مساله توجه داشته باشید. که دستگاه فتوکپی استوک یا دستگاه کپی دست دوم با وجود کار کرده بودن، دارای کیفیت و کارایی قابل قبول و مناسبی می باشند. دستگاه فتوکپی دست دوم دارای قیمت پایین تری در مقایسه با دستگاه های آکبند بوده اما کیفیت و کارایی آن ها تا حد زیادی مشابه با آن ها می باشد.

برای خرید فتوکپی دست دوم یا کپی استوک حتما به سال ساخت دستگاه و میزان عملکرد آن توجه داشته باشید. معمولا دستگاه های کپی دست دوم دارای عملکردی حدود ۵ سال هستند، تعداد عملکرد بیش از ۵ سال ممکن است. بر کیفیت و طول عمر مفید دستگاه تاثیر منفی بگذارد.

خرید دستگاه کپی دست دوم یا کپی استوک خود را حتما از فروشگاه های مطمئن و وارد کننده انجام دهید. انواع مختلف دستگاه فتوکپی استوک با وجود دست دوم بودن و کارکرده بودن نیز همراه با گارانتی و ضمانت نامه به فروش می رسند. بنابراین توجه داشته باشید. که این دستگاه ها دستگاه هایی بی کیفیت و خراب نیستند. بلکه کیفیت و کارایی آن ها تنها تا چند درصد کم تر از دستگاه های آکبند می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.