دستگاه پلاتر

پلاتر HP T790

پلاتر

پلاتر یکی دیگر از خانواده بزرگ دستگاه های چاپ است. که برای چاپ نقشه های صنعتی و یا تابلوها در اندازه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه در انواع و برندهای مختلف به صورت استوک، بازسازی شده و یا آکبند در بازار موجود می باشد. که هر کدام ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این بخش به صورت کامل با این دستگاه آشنا می شویم.

دستگاه پلاتر

دستگاه پلاتر همانطور که در بالا نیز اشاره شد، دستگاه هایی هستند. که می توانند فایل های مختلف را در ابعاد عریض حدود ۲۴ اینچ و بیشتر چاپ کنند. این دستگاه ها در واقع نوعی از پرینترهای عریض و یا به اصطلاح لارج فرمت ها هستند.

از دستگاه پلات برای مراکز مختلف برای چاپ انواع تابلوها، چاپ نقشه، طرح های گرافیکی، تبلیغات محیطی و چاپ عکس با سایز بالا استفاده می شود. شیوه چاپ در این دستگاه استفاده از تعداد بسیار زیاد نقطه های منفرد و پرشمار است. این روش چاپ و تعداد بالای نقاط در دستگاه پلاتر گرافیک های پیکسلی را به شکل عالی بالا برده و باعث می شود تصویرهای بزرگ با کیفیت بالا چاپ شوند.

خرید دستگاه

خرید دستگاه پلاتر برای مرکز کاری شما می تواند. یک انتخاب ایده آل و مناسب باشد. خرید دستگاه پلات همانند دیگر دستگاه های چاپ باید متناسب و مناسب با نیازهای کاری شما انجام شود. این دستگاه دارای ویژگی های کاربردی مانند سرعت و کیفیت چاپ است. که قبل از خرید باید آن ها را بررسی کرده و با نیازهای کاری خود مقایسه کنید.

سرعت

سرعت پلاتر بر اساس میزان متر مربع چاپ در هر ساعت سنجیده می شود. بنابراین اگر توان کاری مورد نیاز شما بالا است، باید یک دستگاه پلاتر با سرعت چاپ بالا تهیه کنید. تعداد رنگ های مورد استفاده در چاپ از دیگر ویژگی های بسیار مهم هنگام خرید پلاتر است. که باید به آن توجه کنید. در صورتی وضوح رنگ ها و کیفیت چاپ برایتان مهم باشد، این فاکتور را جز فاکتورهای اساسی و مهم قبل از خرید درنظر بگیرید.

رول مورد استفاده

برخلاف دستگاه های چاپ کوچک تر که از کاغذ به عنوان ورودی استفاده شده و سایز کاغذ هنگام خرید اهمیت دارد. در این دستگاه شما از رول هایی با اندازه و قطرهای مختلف استفاده می کنید. قطر رول مورد استفاده در دستگاه فاکتور مهم دیگری است. که باید با نوع کار شما سازگاری داشته و قبل از خرید دستگاه پلاتر باید به آن توجه کنید.

راههای ارتباطی

از آن جا که پلاتر یک دستگاه خروجی رایانه است، تعداد و نوع رابط ها و راه های ارتباطی فاکتور مهم دیگری است. که بر میزان کاربری دستگاه تاثیر مستقیم می گذارد. همانند دیگر دستگاه های چاپ پلاتر نیز می تواند از طریق پورت های USB و یا پورت شبکه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دستگاه های دیجیتال مختلف وصل شده و به تبادل اطلاعات بپردازد. در بعضی از پلاتر ها شما می توانید به صورت غیر مستقیم و از طریق وای فای به تلفن همراه نیز وصل شوید.

قیمت دستگاه

قیمت دستگاه پلاتر بدون شک در نظر گرفتن ویژگی ها و میزان کاربری دستگاه متفاوت است. در بخش قبل شما با ویژگی های مهم هنگام خرید این دستگاه چاپ آشنا شدید. بدون شک داشتن این ویژگی ها بر هزینه دستگاه پلاتر تاثیر مستقیم می گذارد.

نوع دستگاه

قیمت پلات همانند دیگر دستگاه های چاپ در سه نوع بازسازی شده، استوک و آکبند متفاوت است. این دستگاه ها در میزان کاربری و نوع کاربرد تفاوت چندانی با یکدیگر نداشته اما قیمت آن ها تا چند ده میلیون با یکدیگر اختلاف دارد.

فاکتور بسیار مهم و تاثیرگذار دیگر بر قیمت دستگاه پلاتر، نوع دستگاه می باشد. پلاتر ها در سه نوع جوهرافشان، لیزری و رسام یا قلمی موجود بوده و شما با توجه به شرایط کاری خود اقدام به سفارش دستگاه پلاتر مناسب خود کنید.

برند

برند سازنده فاکتور مهم دیگری است. که بر قیمت پلات تاثیر مستقیم می گذارند. بسیاری از برندها در ساخت نوع از خاصی از پلاترها پیشگام بوده و قیمت بیشتری دارند. برای مثال شرکت کانن بزرگ ترین تولید کننده پلاتر جوهرافشان بوده و کمپانی های اپسون، کانن و اچ پی بهترین پلاترهای لیزری را تولید می کنند.

در مورد دستگاه های استوک، هرچه سال ساخت دستگاه قدیمی تر بوده و دستگاه مدت زمان بیشتری کار کرده باشد. قیمت نهایی کم تری نسبت به انواع مشابه دارد.

قیمت مواد مصرفی مساله دیگری است که بر قیمت دستگاه پلاتر تاثیر می گذارد. ممکن است. هزینه اولیه دستگاه پایین باشد اما بالا بودن هزینه مواد مصرفی پلاتر باعث شود هزینه بیشتری در مقایسه با انواع دیگر پرداخت کنید. بنابراین بهتر است قبل از خرید به قیمت مواد مصرفی و قابل شارژ بودن مخزن های آن توجه کنید.

انواع دستگاه پلاتر

انواع دستگاه پلاتر همانطور که در بالا نیز اشاره شد، شامل جوهرافشان، لیزری و رسام است. که هر کدام کاربردها و ویژگی های خاص خود را دارند. پلاترهای جوهرافشان برای چاپ از حداقل ۴ رنگ قرمز، آبی، زرد و مشکی استفاده کرده و به کمک آن ها می تواند. تمامی طیف های رنگی با کیفیت بسیار بالا را چاپ کند. البته در مدل های جدید این دستگاه از رنگ های دیگری برای چاپ رنگ هایی درخشان تر با کیفیت بالاتر استفاده شده است.

جوهر افشان

شیوه چاپ این دستگاه همانند دستگاه های چاپ جوهرافشان بوده و برای چاپ از اجزایی مانند کارتریج، جوهر و هد استفاده می شود. این نوع از پلاترها کیفیت بالاتری نسبت به نوع لیزری داشته و معمولا برای چاپ عکس و کارهای گرافیکی با کیفیت و چاپ نقشه و کارهای خطی مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزری

پلاتر لیزری نوع دیگری از انواع دستگاه پلات است. که دارای تفاوت هایی با نوع جوهرافشان می باشد. این دستگاه ها دارای شیوه و تکنولوژی چاپ مشابه با سایر دستگاه های چاپ لیزری بوده و از تونر، درام و دولوپر برای چاپ استفاده می کنند. این نوع از دستگاه ها دارای سرعت چاپ بالاتر اما کیفیت پایین تری نسبت به دستگاه های جوهرافشان هستند.

بیشتر این نوع از پلاترها موجود در ایران تک رنگ بوده و تنها می توانند. از رنگ مشکی برای چاپ استفاده کنند. پلاترهای لیزری معمولا به همراه اسکنرهای طولی استفاده شده و می توانند برای کپی در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار گیرند. در صورتی که قصد سفارش این دستگاه را دارید، بهتر است بدانید این دستگاه بیشتر مناسب چاپ متون و نقشه ها می باشد.

رسام

رسام نوع دیگری از انواع دستگاه پلاتر است. که در حال حاضر به ندرت در بازار موجود بوده و مورد استفاده قرار می گیرد. در این دستگاه، طرح مورد نظر به وسیله قلم نوری روی مدیای مورد نظر مثلا کاغذ چاپ می شود. این نوع از پلاتر به علت داشتن توانایی رسم خط، دایره و شکل های دیگر برای چاپ تصویرهای برداری و نقشه های فنی و معماری مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع کاغذ مورد استفاده

پلاترها همچنین از نظر نوع کاغذ مورد استفاده نیز به دو دسته تقسیم می شوند. در گروه اول از کاغذهای خاصی با یک پوشش ویژه استفاده می شود که به الکترواستاتیک معروف هستند. نوع دیگر از کاغذهای معمولی برای چاپ استفاده می کند. هر کدام از این کاغذها مزایای خاص خود را داشته و شما می توانید با توجه به مشتریان خود یکی از این دو نوع را انتخاب کنید.

فروش دستگاه پلاتر

فروش دستگاه پلاتر با توجه به سیستم عرضه تقاضا موجود در بازار می تواند. یک کار با درآمد مناسب و قابل قبول برای شما به شمار رود. شما می توانید. دستگاه های پلاتر در انواع و برندهای مختلف را به صورت آکبند، استوک و بازسازی شده وارد کرده و اقدام به فروش آن ها کنید.

نکته مهم آن که قبل از آن که به دنبال فروش دستگاه پلات باشید. بهتر است. به دنبال واردات این دستگاه به صورت اصل و اورجینال همراه با گارانتی و ضمانت نامه باشید. در صورتی که شما تنها قصد فروش دستگاه های پلاتر را دارید. بهتر است به دنبال انتخاب دستگاه هایی باشید. که قطعات یدکی آن ها در بازار موجود بوده و در کار خود بهترین هستند. این دو ویژگی باعث ترغیب افراد زیادی به خرید دستگاه پلاتر می شود.

پلاتر آکبند

دستگاه پلاتر آکبند مانند هر دستگاه آکبند دیگری بهترین و با کیفیت ترین نوع از انواع بازسازی شده، استوک و آکبند است. که نو و بدون استفاده می باشد. این نوع از دستگاه های چاپ بیشترین قیمت را در میان انواع مختلف دارد. و شما برای خرید آن ها باید هزینه نسبتا بالایی پرداخت کنید.

پلات آکبند در انواع مختلف جوهر افشان، لیزری و یا قلمی و در برندهای مختلف موجود بوده که هر کدام با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهند. قیمتی متفاوت دارند. با توجه به پرداخت هزینه بالا برای خرید مدل استوک، حتما از اصل بودن دستگاه اطمینان پیدا کرده و دستگاه را از فروشگاهی مورد اعتماد خریداری کنید.

 دستگاه بازسازی شده

دستگاه پلاتر بازسازی شده نوع دیگری از انواع دستگاه پلاتر است که قیمت کم تری نسبت به مدل آکبند دارد. این دستگاه ها ممکن است نو و یا کارکرده باشند. در صورت کارکرده بودن دستگاه یک یا چند قطعه با طول عمر محدود در آن ها تعویض شده تا دستگاه کیفیت و کارایی خود را به دست آورد.

پلات بازسازی شده ممکن است کارنکرده نیز باشد. به این صورت که دستگاه بعد از عرضه اولیه با خرابی و نقص یک قطعه داخلی مواجه شده و به کارخانه بازگردانده شده باشد. در این حالت قطعه یا قطعات معیوب با نوع سالم آن تعویض شده و مجددا تحت عنوان بازسازی شده به بازار فرستاده می شود.

دستگاه های استوک بازسازی شده یکی از پرطرفدارین انواع دستگاه چاپ از جمله پلاتر است. که طول عمر بالا و کیفیتی مشابه با دستگاه های آکبند داشته و معمولا برای استفاده به کشورهای آسیایی صادر می شود.

استوک

دستگاه پلاتر استوک مشابه با تمامی دستگاه های استوک دیگر کار کرده و دست دوم است. اما دست دوم بودن آن به معنای خرابی یا نقص دستگاه نمی باشد. این دستگاه ها تنها چند سال و معمولا کم تر از ۵ سال در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته و به دلیل ورود دستگاه جدید به بازار به عنوان دستگاه پلاتر دست دو به کشورهای دیگر به خصوص کشورهای آسیایی فرستاده می شوند.

دستگاه پلاتر دست دوم یا پلات استوک دارای پایین ترین قیمت در مقایسه با انواع دیگر دستگاه های پلاتر بوده و چنانچه شما برای خرید با محدودیت های مالی مواجه هستید. خرید دستگاه پلات دست دوم می تواند. یک انتخاب قابل قبول و مناسب برای شما باشد.

هنگام خرید پلاتر دست دوم حتما به سال ساخت دستگاه و میزان کارکرد آن توجه داشته باشید. در صورتی که بیش از ۷ سال از میزان کارکرد دستگاه گذشته باشد. ممکن است. کیفیت و عملکرد دستگاه تا حد زیادی تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

همچنین بهتر است. هنگام خرید دستگاه پلاتر استوک فروشگاهی را انتخاب کنید. که دارای انواع مختلف دستگاه در برندها و مدل های مختلف بوده و دستگاه را با شناسنامه و ضمانت نامه به شما تحویل می دهد. این مساله به شما تا حدی این اطمینان را می دهد. که دستگاه استوک اورجینال بوده و کیفیت قابل قبولی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.