پلاتر قلمی

پلاتر HP T795

پلاتر قلمی

پلاتر قلمی که آن را با نام رسام نیز می شناسند، در سه نوع قلمی، لیزری و جوهر افشان تولید و به بازار عرضه می شود. هر کدام از این سه نوع پلاتر ویژگی های خاصی دارند و همین امر موجب می شود که خریداران به سمت خرید مدل مخصوصی تمایل پیدا کنند. تکنولوژی به کار رفته در پلاتر های لیزری و جوهر افشان فرق خاصی با فتوکپی ها و پرینتر های لیزری و جوهر افشان ندارد.

در پلاتر های لیزری از نیروی الکترواستاتیکی برای چاپ تصاویر استفاده می شود. در حالی که رسام های جوهر افشان از کارتریج های جوهری برخوردار هستند. اغلب افراد با این دو نوع از تکنولوژی های چاپ آشنایی دارند. اما پلاتر قلمی به نسبت کم تر شناخته شده است. در ادامه قصد داریم شما را با طرز کار این نوع از رسام ها آشنا سازیم.

پلاتر چیست؟

پلاتر یک دستگاه چاپ است که خروجی های رایانه را در ابعاد بزرگ چاپ می نماید. این دستگاه به دلیل توانایی در چاپ طرح های منحنی و سایز بزرگ، معمولا بیشتر جهت ترسیم های فنی، نقشه ها و چاپ تصاویر و متون بزرگ (عرض حدود ۲۴ اینچ و حتی بیشتر) مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز کار پلاتر قلمی

رسام های قلمی همان طور که از نامشان پیداست، عملیات چاپ را به کمک قلم انجام می دهند. این قلم های مخصوص در سایز ها و رنگ های گوناگون موجودند. روش چاپ در نوع قدیمی پلاتر های قلمی کاملا مکانیکی است. به طوری که طرح مورد نظر به کمک قلم دستگاه روی کاغذ ترسیم می گردد.

معایب

این نوع رسام ها برای چاپ متون مناسب نیستند. زیرا اولا کاراکتر های حروف باید به صورت جداگانه ترسیم شوند. ثانیا برای تغییر سایز خطوط و علامت های رسم شده، باید قلم را عوض نمود. بنابراین به طور کلی فرایند رسم با رسام قلمی زمان بر است.

اما از سویی دیگر رسم خطوط منحنی و ترسیم های پیچیده به کمک این نوع پلاتر ها به زیبایی و ظرافت خاصی قابل رسم هستند. جالب است بدانید که بازوی حرکتی پلاتر های قلمی، با قابلیت حرکت در طیف گسترده ای از زوایا، می تواند تمامی سطوح اوراق با ابعاد بزرگ را نیز پوشش دهد و طرح مورد نظر را روی آن ها پیاده نماید.

هزینه کمتر

هزینه کار با پلاتر های قلمی به نسبت انواع دیگر، بسیار پایین تر است. زیرا می توان از هر قلم و نوشت ابزاری برای ترسیم در این دستگاه استفاده نمود. بنابراین هزینه ای بابت تونر کارتریج و جوهر وجود نخواهد داشت. اما همان طور که ذکر شد، به دلیل مکانیکی بودن فرایند چاپ، سرعت ترسیم با این دستگاه بسیار پایین است. نکته منفی دیگر نیز عدم توانایی چاپ متن و کارکتر های مشابه است

جمع بندی

پلاتر های قلمی از اولین انواع پلاتر های اختراع شده بودند و این روز ها طرفداران چندانی ندارند. اما هنوز هم عده ای جهت مصارف مخصوصی به خرید این نوع رسام ها روی می آورند. قیمت مناسب، ظرافت ترسیم منحنی ها و توان شخصی سازی با قلم مورد نظر از جمله مهم ترین دلایل محبوبیت این پلاتر ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.