ADF دستگاه فتوکپی

فتوکپی رنگی

ADF دستگاه فتوکپی

ADF دستگاه فتوکپی یا فیدر خودکار سند، یکی از بخش های جانبی دستگاه های چاپگر است. که باعث صرفه جویی در انرژی و وقت کاربر می گردد. فیدر خودکار برگه ها را تک به تک وارد دستگاه چاپگر می کند. تا عملیات اسکن یا کپی بر روی آن ها با سرعت بیشتری انجام گیرد.

در گذشته در دستگاه های فتوکپی چنین بخشی وجود نداشت. و کاربران مجبور بودند برای قرار دادن هر یک از اوراق درون دستگاه، درب آن را باز و بسته کنند. بدین ترتیب زمان و انرژی قابل توجهی برای چاپ اوراق و اسناد از آن ها گرفته می شد.

وظیفه و طرز کار ADF

فیدر یا تغذیه اتوماتیک اسناد قابلیتی کلیدی است. که احتمالا پس از مطالعه طرز عملکرد آن بیشتر به نقش مهمش پی خواهید برد. این قطعه نوعی سینی است. که ممکن است بین ۱۵ تا ۵۰ برگ ظرفیت داشته باشد. همان طور که ذکر شد این سینی برگه ها را یک به یک وارد دستگاه فتوکپی، پرینتر یا اسکنر شما می کند. تا عملیات مورد نظر روی آن ها انجام گیرد.

انواع ADF

ADF ها در دو نوع یک طرفه و دو طرفه طراحی شده اند. نوع یک طرفه همان طور که از نامش پیداست، پس از وارد کردن برگه ها به داخل دستگاه تنها اجازه کپی یا پرینت روی یک سمت کاغذ را فراهم می آورد. بدین صورت که ابتدا کل اوراق وارد شده تنها در یک رو، به صورت یک در میان چاپ می شوند. سپس باید کل اوراق را مجددا از سوی دیگر در فیدر قرار داد تا چاپ یا اسکن روی سمت دیگر آن ها نیز انجام شود.

 دوبلکس

نوع دو طرفه که به آن ADF دوبلکس نیز می گویند، این امکان را فراهم می آورد که کاغذ ها پس از ورود به دستگاه، در یک مرتبه به صورت دو طرفه پرینت، اسکن و حتی فکس شوند. البته این امر مستلزم آن است. که هم پرینتر – یا دستگاه چندکاره مورد استفاده – و هم ADF از قابلیت دو رو پشتیبانی نمایند.

بدین ترتیب اهمیت فیدر خصوصا نوع دو طرفه آن در صرفه جویی در زمان مصرف کننده به وضوح مشخص می شود. علاوه بر صرفه جویی در وقت، افزایش دقت، فایده دیگری است که مرهون وجود این بخش روی دستگاه می باشد. زیرا در صورت جابجایی دستی اوراق، امکان خطا در چاپ برگه ها و عقب و جلو شدن آن ها بسیار زیاد خواهد بود. ضمن این که قرار دادن برگه در جای مورد نظر روی بخش اسکنر، دقت بالایی می خواهد که فیدر آن را به صورت اتوماتیک فراهم می کند.

ظرفیت فیدرها

فیدر ها در ظرفیت های گوناگونی در بازار موجود می باشند. طبیعتا هر چه ظرفیت این بخش بیشتر باشد. کار ساده تر و سریع تر انجام خواهد شد. موجود بودن فیدر روی دستگاه فتوکپی به افزایش قیمت آن خواهد انجامید. اما سهولتی که هنگام کار با محصول فراهم می آورد. به قدری بالاست، که ارزش هزینه ای که برای آن می شود را دارد. البته این بخش، از جمله امکانات جانبی دستگاه های چاپگر است. که حتی مدت ها پس از خرید دستگاه اصلی نیز می توان اقدام به افزودن آن نمود.

جهت کسب اطلاعات در مورد ADF دستگاه فتوکپی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.